| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Advent |
| Manufacturer: | Prima |
| Model: | M2055A |
| Series: | M |
| Viewable Size: | 20" |
| Input Signals: | Composite, S-Video, RF, Component YPbPr |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls, OSD Service Menu |
| Jungle IC: | Renesas, M61251 |
| Flyback: | BSC26-01N4083G |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | Irico , A51CPAA00X , A51CPAA00X01 |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Deflection: | 90° |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Dark |
| Removable Glare Film: | No |
| Yoke: | QPCX29-90-54A |
| Speakers: | Stereo, 8W x 2, Headphone Jack |
| Remote: | RC-A04-0A |
| Chassis: | 32KJ |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 2004 |
| Country of Manufacture: | China |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard) |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Owners Manual, Needs Service Manual, Needs Measurements |






















