Compaq MV7500 (PE1163U)
Eli Krause
April 27, 2026, 3:38 am
April 27, 2026, 10:55 pm
Edit Page
April 27, 2026, 3:38 am
April 27, 2026, 10:55 pm
Edit Page
Summary
The Compaq MV7500 monitor is an affordable and practical 17-inch CRT solution that offers excellent performance in a sleek new carbon and silver casing. The 110 MHz pixel clock speed, .28mm dot pitch and refresh rates of 30 to 79 KHz (horizontal) and 50 to 140 Hz (vertical) ensures sharp visuals. It has a conventional FST (Flat Square Technology) picture tube with no anti-glare or anti-static coating.
Manuals
- Service Manual for the later revision PE1165U
Media & Promo Materials
Notes
Displays up to 1280x1024 at 60Hz, and 1024x768 at 85Hz.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Compaq |
| Manufacturer: | Top Victory Electronics |
| Model: | MV7500 |
| Series: | Color Monitor |
| Viewable Size: | 16" |
| Input Signals: | VGA |
| Sync: | HV Sync |
| Native Resolutions: | VGA, SVGA, XGA, SXGA |
| Horizontal Scan Range: | 30 kHz, 70 kHz |
| Vertical Scan Range: | 50 Hz, 140 Hz |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Deflection: | 90° |
| Mask: |
Shadow
|
| Pitch: | 0.28 mm, .28 mm |
| Tint: | Dark |
| Removable Glare Film: | No |
| Speakers: | Optional Side Mount |
| Chassis: | 7Vlr |
| Weight: | 33.3 lbs (15.1 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
404 x 426 x 438.5 mm
(15.9 x 16.7 x 17.2") |
| Application: | Computer Monitor |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 2002 |
| Country of Manufacture: | China |
| Power Standard: | Universal |
| Mounting: | Desk Stand |
| Degaussing: | Automatic on Power-on, Manual |
| Tag: | Needs Owners Manual, Needs Service Manual, Needs Yoke Info, Needs Tube Info, Needs IC Info |
