Dell M783s
Trixter192, TechExodus
April 26, 2026, 3:39 pm
April 26, 2026, 3:47 pm
Edit Page
April 26, 2026, 3:39 pm
April 26, 2026, 3:47 pm
Edit Page
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Dell |
| Manufacturer: | Dell |
| Model: | M783s |
| Series: | M |
| Viewable Size: | 17" |
| Input Signals: | VGA |
| Sync: | HV Sync |
| Native Resolutions: | VGA, SVGA, SXGA, UXGA, WXGA |
| Horizontal Scan Range: | 30 kHz, 85 kHz |
| Vertical Scan Range: | 50 Hz, 160 Hz |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls, Front Mounted Buttons |
| Tube: | Samsung |
| Deflection: | 90° |
| Tint: | Dark |
| Weight: | 35.5 lbs (16.1 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
398 x 395 x 424 mm
(15.6 x 15.5 x 16.7") |
| Application: | Computer Monitor |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 2004 |
| Country of Manufacture: | Malaysia |
| Market: | Worldwide |
| Power Standard: | Universal |
| Mounting: | Desk Stand |
| Degaussing: | Automatic on Power-on, Manual |
| Tag: | Needs Service Manual, Needs Yoke Info, Needs Tube Info, Community Submission, Needs Pictures |
