Eizo FlexScan T766
Redtro PC, Feline
April 23, 2026, 12:40 am
April 24, 2026, 11:51 pm
April 23, 2026, 12:40 am
April 24, 2026, 11:51 pm
Summary
Eizo FlexScan T766 (also appearing as "Model No. MA-19B4" in service documentation) is a monitor from 2002 allowing for high resolutions with similar pitch across the whole screen (0.24-0.25mm). Maximum signal bandwidth is 280MHz.
Manuals & Promo Materials
- Press Release
- User’s Manual
- Service Manual/Software (incomplete)
- Drivers
Notes
Unit visible on photos was suffering from G2 drift, which caused excessive brightness. It can be fixed by adjusting the “screen” potentiometer located near the flyback transformer. (Please do not attempt yourself, unless you know exactly what you are doing, due to the risk to both you and CRT).
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Eizo |
| Manufacturer: | Eizo |
| Model: | T766, MA-19B4 |
| Series: | FlexScan |
| Viewable Size: | 17.8" |
| Input Signals: | VGA, BNC |
| Sync: | HV Sync, CSYNC, Sync on Green |
| Native Resolutions: | QXGA |
| Horizontal Scan Range: | 30 kHz, 115 kHz |
| Vertical Scan Range: | 50 Hz, 160 Hz |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls |
| Tube: | Sony Trinitron , M46LRR15X |
| Mask: |
Aperture Grille
|
| Pitch: | 0.25 mm, .25 mm |
| Yoke: | 8-451-520-11 |
| Weight: | 59 lbs (26.8 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
452 x 455 x 478 mm
(17.8 x 17.9 x 18.8") |
| Application: | Computer Monitor |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 2002 |
| Country of Manufacture: | Japan |
| Market: | Worldwide |
| Power Standard: | 100-120 VAC, 200-240 VAC |
| Degaussing: | Automatic on Power-on, Manual |
| Tag: | Community Submission |
