Eizo FlexScan T966
Feline
April 23, 2026, 12:40 am
April 24, 2026, 9:00 pm
April 23, 2026, 12:40 am
April 24, 2026, 9:00 pm
Summary
Eizo FlexScan T966 (also appearing as "Model No. MA-21D5" in service documentation) is a monitor from 2002 allowing for high resolutions uniform pitch across the whole screen (0.24mm). Maximum signal bandwidth is 340MHz.
Manuals & Promo Materials
Attributions
Credit to vetesworks for pictures
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Eizo |
| Manufacturer: | Eizo |
| Model: | T966, MA-21D5 |
| Series: | FlexScan |
| Viewable Size: | 19.6" |
| Input Signals: | VGA, BNC |
| Sync: | HV Sync, CSYNC, Sync on Green |
| Horizontal Scan Range: | 30 kHz, 130 kHz |
| Vertical Scan Range: | 50 Hz, 160 Hz |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls |
| Tube: | Sony Trinitron |
| Mask: |
Aperture Grille
|
| Pitch: | .24 mm, 0.24 mm |
| Weight: | 79.4 lbs (36 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
494 x 486 x 520 mm
(19.4 x 19.1 x 20.4") |
| Application: | Computer Monitor |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 2002 |
| Country of Manufacture: | Japan |
| Market: | Worldwide |
| Power Standard: | 100-120 VAC, 200-240 VAC |
| Degaussing: | Automatic on Power-on, Manual |
