Fujitsu Siemens X178 (P1117A)
Matt Ross
April 8, 2026, 10:29 am
Edit Page
April 8, 2026, 10:29 am
Edit Page
Summary
17" curved tube monitor with very good specs for its size. Features a 0.26mm tube and a 96 kHz max horizontal scan rate. Sold by Fujitsu with their "Fujitsu Siemens" computers, it was manufactured by Samsung. It is most likely based on the Samtron PG17HS.
Literature
Notes
This monitor includes a focus adjustment option in the user menu.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Fujitsu |
| Manufacturer: | Samsung |
| Model: | X178 |
| Series: | Fujitsu Siemens |
| Viewable Size: | 16" |
| Input Signals: | VGA |
| Sync: | HV Sync |
| Native Resolutions: | VGA, SVGA, XGA, UXGA |
| Horizontal Scan Range: | 30 kHz, 96 kHz |
| Vertical Scan Range: | 50 Hz, 160 Hz |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls, Software Calibration |
| Focus Type: | Dual |
| Tube: | Samsung , DynaFlat , M41QAQ261X , M41QAQ261X151 |
| Deflection: | 90° |
| Mask: |
Shadow
|
| Pitch: | 0.26 mm, .26 mm |
| Tint: | Dark, Matte Anti-Glare |
| Removable Glare Film: | No |
| Yoke: | DMX-1794BT |
| Yoke Horz. Inductance: | .10210 mH (@ 10 kHz) |
| Yoke Vert. Inductance: | 4.840 mH (@ 100 Hz) |
| Yoke Horz. Resistance: | 0.28 ohm |
| Yoke Vert. Resistance: | 8.06 ohm |
| Speakers: | None |
| Weight: | 38 lbs (17.2 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
424 x 432 x 441 mm
(16.7 x 17 x 17.3") |
| Application: | Computer Monitor |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 1998 |
| Country of Manufacture: | United Kingdom |
| Market: | North America, Europe |
| Power Standard: | 120v, 240v, 100v, Universal |
| Mounting: | Desk Stand |
| Degaussing: | Automatic on Power-on, Manual |
| Tag: | Needs Service Manual |
