Hitachi SuperScan 812 (CM812U)
Andy King
March 7, 2025, 9:49 pm
April 24, 2026, 4:43 am
March 7, 2025, 9:49 pm
April 24, 2026, 4:43 am
Summary
High performance dot mask 20" CRT from Hitachi. The CM812 can scan up to 107kHz horizontal, which is quite capable.
In the manual, the maximum resolution is listed as 1600x1200@85Hz with 230MHz of available video bandwidth.
It has been confirmed that the vertical refresh can go up to 200Hz on this model, despite the manual noting the max as 160Hz.
The Dell M1110 is a rebrand of this monitor.
Manuals
Notes
It seems there is currently no way to adjust RGB bias, sub contrast and some other options without the factory calibration software, which is currently lost media. Thankfully, RGB gains are adjustable through the user-facing OSD.
Thanks to J'avi for the internal pictures and morrowind shots and agfa for the tube sticker and minecraft shots.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Hitachi |
| Manufacturer: | Hitachi |
| Model: | CM812U |
| Series: | SuperScan |
| Viewable Size: | 20" |
| Input Signals: | VGA |
| Sync: | HV Sync, CSYNC, Sync on Green |
| Native Resolutions: | VGA, SVGA, XGA, SXGA, UXGA |
| Horizontal Scan Range: | 31 kHz, 107 kHz |
| Vertical Scan Range: | 50 Hz, 200 Hz |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | Internal Potentiometers, OSD Customer Controls |
| Tube: | Hitachi , M51LLG180X |
| Deflection: | 90° |
| Mask: |
Shadow
|
| Pitch: | 0.26 mm, .26 mm |
| Tint: | Dark, Matte Anti-Glare |
| Removable Glare Film: | No |
| Speakers: | None |
| Chassis: | DJ81 |
| Weight: | 60.6 lbs (27.5 kg) |
| Application: | Computer Monitor |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Country of Manufacture: | Japan |
| Mounting: | Desk Stand |
| Degaussing: | Automatic on Power-on, Manual |
| Tag: | Needs Service Manual, Needs Measurements, Needs Yoke Info, Needs Tube Info, Needs Pictures |
