HP Pavilion S50 (D7405B)
Eli Krause
April 28, 2026, 11:13 pm
April 28, 2026, 3:26 pm
April 28, 2026, 11:13 pm
April 28, 2026, 3:26 pm
Summary
HP Pavilion S50 Color 15-Inch Monitor (13.7-inch viewable). Built-in speaker mounts give you a full-blown multimedia experience.
Manuals
Unavailable at time of writing.
Notes
Has slots for side-mounted speakers by Polk Audio. This monitor was included with some Pavilion desktops in the 4000 and 6000 series.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | HP |
| Manufacturer: | HP |
| Model: | S50, D7405B |
| Series: | Pavilion |
| Viewable Size: | 14" |
| Input Signals: | VGA |
| Sync: | HV Sync |
| Native Resolutions: | VGA, SVGA, XGA |
| Horizontal Scan Range: | 30 kHz, 54 kHz |
| Vertical Scan Range: | 50 Hz, 100 Hz |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | Front Mounted Buttons |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Deflection: | 90° |
| Mask: |
Shadow
|
| Pitch: | 0.28 mm, .28 mm |
| Tint: | Dark, Matte Anti-Glare |
| Speakers: | Optional Side Mount |
| Chassis: | C5D |
| Application: | Computer Monitor |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 1999 |
| Country of Manufacture: | Thailand |
| Market: | Worldwide |
| Power Standard: | Universal |
| Mounting: | Desk Stand |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Owners Manual, Needs Service Manual, Needs Measurements, Needs Yoke Info, Needs Tube Info, Needs IC Info |
