Insignia NS-F24TV
SegaSaturn94
May 13, 2026, 7:22 pm
May 13, 2026, 11:50 pm
May 13, 2026, 7:22 pm
May 13, 2026, 11:50 pm
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Insignia |
| Manufacturer: | Prima |
| Model: | NS-F24TV |
| Series: | NS |
| Viewable Size: | 24" |
| Input Signals: | Composite, S-Video, RF, Component YPbPr |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls, OSD Service Menu |
| Jungle IC: | Renesas, R8A66953FP |
| Comb Filtering: | Notch |
| Flyback: | BSC2-01 |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | Samsung , A59QDF871X002 , A59QDF871X |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Dark |
| Removable Glare Film: | No |
| Yoke: | MDC-2501G(M) |
| Speakers: | Stereo, Headphone Jack, 4W x 2 |
| Remote: | RC-V21-0A |
| Chassis: | TQ2481 |
| Weight: | 64 lbs (29 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
682 x 515 x 493 mm
(26.8 x 20.2 x 19.4") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 2007 |
| MSRP: | 229 USD |
| Country of Manufacture: | China |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard) |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Service Manual |
