JVC AV-20321
SegaSaturn94
March 31, 2026, 10:48 pm
April 1, 2026, 2:55 am
March 31, 2026, 10:48 pm
April 1, 2026, 2:55 am
Summary
Basic white 20" consumer TV from JVC, with stereo audio and composite inputs. Made in Mexico in 2002.
(Special Thanks to Jason Lusk for the pics!)
Manuals
Media & Promo Materials
Notes
This TV can be modded for RGB. However, due to the design of the jungle chip, brightness and contrast cannot be adjusted via the user menu, making it less functional than other models.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | JVC |
| Manufacturer: | JVC |
| Model: | AV-20321 |
| Series: | AV |
| Viewable Size: | 20" |
| Input Signals: | Composite, RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls, OSD Service Menu |
| Vertical Output IC: | Sanyo, LA7830 |
| Jungle IC: | Toshiba, TA1242N, TA1242 |
| Comb Filtering: | None |
| Flyback: | QQH0030-002 |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | Samsung , A51KRE89X |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Deflection: | 90° |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Dark |
| Removable Glare Film: | No |
| Yoke: | QQD0011-001 |
| Speakers: | Stereo, Headphone Jack, 1W x 2 |
| Remote: | RM-C205W |
| Chassis: | FV5 |
| Weight: | 43.8 lbs (19.9 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
503 x 452 x 493 mm
(19.8 x 17.8 x 19.4") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 2002 |
| MSRP: | 199 USD |
| Country of Manufacture: | Mexico |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard) |
| Mods: | RGB via Mux |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
