JVC AV-27D800
SegaSaturn94
May 7, 2026, 11:00 am
May 9, 2026, 12:26 am
May 7, 2026, 11:00 am
May 9, 2026, 12:26 am
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | JVC |
| Manufacturer: | JVC |
| Model: | AV-27D800 |
| Series: | D-Series |
| Viewable Size: | 27" |
| Input Signals: | Composite, S-Video, RF, Component YPbPr |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls, OSD Service Menu |
| Horz. Output Transistor: | 2SD2499, 2SD2539-LB |
| Vertical Output IC: | Sanyo, LA7841 |
| Jungle IC: | JVC, JCC1007A |
| Comb Filtering: | 2-Line Digital |
| Comb Filter IC: | Toshiba, TC90A45P |
| Flyback: | QQH0051-001 |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | Thomson , RCA , A68AEG25X , A68AEG25X01 |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Deflection: | 110° |
| Mask: |
Slot
|
| Pitch: | .83 mm, 0.83 mm |
| Tint: | Dark |
| Removable Glare Film: | No |
| Speakers: | Stereo |
| Remote: | RM-C344 |
| Chassis: | GR |
| Weight: | 78.1 lbs (35.4 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
752 x 590 x 494 mm
(29.6 x 23.2 x 19.4") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 1999 |
| MSRP: | 599 USD |
| Country of Manufacture: | Mexico |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard) |
| Mods: | RGB via Mux |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Service Manual |
