JVC C-1326
SegaSaturn94
May 23, 2026, 11:09 pm
May 24, 2026, 3:51 am
May 23, 2026, 11:09 pm
May 24, 2026, 3:51 am
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | JVC |
| Manufacturer: | JVC |
| Model: | C-1326 |
| Series: | C |
| Viewable Size: | 13" |
| Input Signals: | Composite, RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | Internal Potentiometers, External Potentiometers |
| Jungle IC: | NEC, UPC1401CA, UPC1401C |
| Flyback: | CJ26433-00A |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | Toshiba , 370NVB22 |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Light |
| Removable Glare Film: | No |
| Yoke: | CE20056-00B |
| Speakers: | Mono, Headphone Jack, 1.2W |
| Remote: | RM-C404 |
| Chassis: | VX |
| Weight: | 22.7 lbs (10.3 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
370 x 350 x 378 mm
(14.5 x 13.8 x 14.9") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 1985 |
| Country of Manufacture: | Japan |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard) |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Owners Manual, Needs Service Manual |
