Magnavox CP5180 A102
SegaSaturn94
April 26, 2026, 11:03 am
April 26, 2026, 4:23 pm
April 26, 2026, 11:03 am
April 26, 2026, 4:23 pm
Summary
31" console TV by Magnavox, made by Philips in 1991. Manufactured with components sourced from Mexico with the picture tube made in Germany in the USA. Has RF, composite, and s-video inputs with 25W stereo surround sound.
(Special thanks to Aaron Jackson for the pics!)
Manuals
(None at this time.)
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Magnavox |
| Manufacturer: | Philips |
| Model: | CP5180 A102 |
| Series: | CP |
| Viewable Size: | 31" |
| Input Signals: | Composite, S-Video, RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480p |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | Internal Potentiometers, OSD Customer Controls |
| Vertical Output IC: | Philips, TDA8174 |
| Jungle IC: | Sanyo, LA7651, LA7651P |
| Flyback: | 00362154-0001 |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | Philips , A80EBP221X53 , A80EBP221X |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Mask: |
Slot
|
| Removable Glare Film: | No |
| Speakers: | Stereo, Surround, Amplifier |
| Remote: | 483521917377 |
| Chassis: | U1, 31U103-00BB |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Wood |
| Launched: | 1991 |
| MSRP: | 1499 USD |
| Country of Manufacture: | USA |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Owners Manual, Needs Service Manual |
