Mitsubishi CS-40505
SegaSaturn94
March 29, 2026, 7:19 pm
March 29, 2026, 11:40 pm
March 29, 2026, 7:19 pm
March 29, 2026, 11:40 pm
Summary
High-end 40" CRT by Mitsubishi from 1995. Has multiple composite and s-video inputs, as well as amped audio outputs. Chassis was made in the USA, and assembled with the Japanese-made picture tube at Mitsubishi's facility in Braselton, GA.
(Special thanks to Matthew Stetka for the pics!)
Manuals
Media & Promo Materials
Notes
This set has Velocity Modulation. To disable it, unplug the jumper connecting the yoke to the neckboard.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Mitsubishi |
| Manufacturer: | Mitsubishi |
| Model: | CS-40505 |
| Series: | CS |
| Viewable Size: | 40" |
| Input Signals: | Composite, S-Video, RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls, OSD Service Menu |
| Vertical Output IC: | Sanyo, LA7833S, LA7833 |
| Jungle IC: | Mitsubishi, M52300BSP |
| Focus Type: | Dual |
| Tube: | Mitsubishi , M100KWX11X |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Deflection: | 110° |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Dark |
| Removable Glare Film: | No |
| Speakers: | Stereo |
| Chassis: | YA-0 |
| Weight: | 244.6 lbs (110.9 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
1006 x 813 x 678 mm
(39.5 x 32 x 26.6") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 1995 |
| MSRP: | 3500 USD |
| Country of Manufacture: | USA |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard), OEM Stand |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
