NEC CT-2610A
SegaSaturn94, Eli Krause
November 9, 2024, 9:07 pm
May 17, 2026, 10:56 pm
November 9, 2024, 9:07 pm
May 17, 2026, 10:56 pm
Summary
NEC's first 26" CRT, launched in 1985. A great set for the time. Has multiple RF, composite inputs/outputs with stereo sound. Chassis was originally manufactured in Japan and assembled with the American made picture tube in the USA.
Complementing the surround sound technology, of course, is the advent of high-quality, high-resolution stereo television monitors. In The Media Room, the Dolby processor is combined with a JVC AV-2690 26-inch high resolution monitor-receiver with stereo reception ($1,000), or a NEC CT-2610A 26-inch high-resolution monitor-receiver with stereo reception ($900).
Media & Promo Materials
- Video Magazine 1985
- Full Page Ad 1986
- Chicago Tribune, April 1986
- 1987 Stereo Review inclusion in NEC ES-2600
Notes
This monitor was included in the NEC ES-2600 Audio Video System.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | NEC |
| Manufacturer: | NEC |
| Model: | CT-2610A |
| Series: | CT |
| Viewable Size: | 26" |
| Input Signals: | Composite, RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Linecount: | 400 TVL |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | Internal Potentiometers, External Potentiometers |
| Jungle IC: | Hitachi, HA11480 |
| Comb Filtering: | Glass |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | RCA , A66ABU30X |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Light, Detachable Sunshade |
| Removable Glare Film: | No |
| Yoke: | 48007246 |
| Speakers: | Stereo, Amplifier, 5W x 2 |
| Remote: | RC-1001E |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Wood |
| Launched: | 1985 |
| MSRP: | 1000 USD |
| Country of Manufacture: | USA |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard) |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Owners Manual, Needs Service Manual |
