Panasonic CT-34WX54J
October 29, 2024, 3:29 pm
May 9, 2026, 8:55 pm
Summary
34" Panasonic flat HD CRT from 2004. Originally manufactured in Mexico.
Manuals
- User Manual
- Service Manual for the 30" model
Media & Promo Materials
Notes
Every Panasonic HD CRT has lagless 480p and 1080i, and this model is no exception. 240p/480i are linedoubled and reportedly (according to Shankmods) have no latency!
This set is a bit odd in it's processing. I have been told that HDMI has better picture quality than component. HDMI seems to go through more picture processing stages and picks up noise as a result.
Repair Notes
One unit had it's internal support struts broken, the electrical tape holding the degaussing coil in position had come completely undone in parts, and the tabs on one side of the tilt coil were broken and so it was also out of position. There were no cracks in the cabinet so there was no outward indication that some bits had broken and gotten out of place internally.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Panasonic |
| Manufacturer: | Panasonic |
| Model: | CT-34WX54J |
| Series: | Tau (HD) |
| Viewable Size: | 34" |
| Input Signals: | Composite, S-Video, RF, Component YPbPr, HDMI |
| Native Resolutions: | 1080i, 480p, 540p |
| Scaled Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 33.75 kHz, 31 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 16:9 |
| Tube: | Matsushita-Toshiba , W86MAG185X |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Dark |
| Removable Glare Film: | No |
| Speakers: | Stereo, Dual Driver, Acoustic Chamber |
| Chassis: | BP417 |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 2004 |
| Country of Manufacture: | Mexico |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
