Pioneer TVM-190
SegaSaturn94, Eli Krause
August 18, 2025, 10:30 pm
April 26, 2026, 2:50 pm
Edit Page
August 18, 2025, 10:30 pm
April 26, 2026, 2:50 pm
Edit Page
Summary
For the true videophile, Pioneer is offering the "Foresight" series of video components, which includes the TVM-190 19-inch and TVM-250 25-inch color monitors ($850 and $1500).
A high-end 19" set by Pioneer.
(Special thanks to Thomas Ficeto for the pics!)
Manuals
(None at this time.)
Media & Promo Materials
- Pioneer Foresight Promo Video including components that were intended to be paired with the TVM-190
- Reviewed in High Fidelity - February 1984, review listed in this Index
Notes
This high-end monitor could be purchased separately or as part of an ensemble of matching stand and Hi-Fi gear called the Foresight 5000. This monitor has no speakers and no TV tuner. An external TV tuner was sold separately for $500, the VC-T700. The matching stereo receiver is the SA-V700 which was $250.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Pioneer |
| Manufacturer: | Pioneer |
| Model: | TVM-190 |
| Series: | Foresight |
| Viewable Size: | 19" |
| Input Signals: | Composite |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | Internal Potentiometers, External Potentiometers |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | Hitachi |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Light |
| Removable Glare Film: | No |
| Speakers: | None |
| Weight: | 57 lbs (25.9 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
510 x 462 x 487 mm
(20 x 18.2 x 19.1") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Wood |
| Launched: | 1982 |
| MSRP: | 850 USD |
| Country of Manufacture: | Japan |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | OEM Stand, CB-V190 |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Owners Manual, Needs Service Manual, Needs Measurements |
