Sears 564-40000151
SegaSaturn94
May 21, 2026, 2:06 pm
May 21, 2026, 6:21 pm
May 21, 2026, 2:06 pm
May 21, 2026, 6:21 pm
Summary
Portable 5" color CRT TV by Sears, sold at their stores in 1984... Originally assembled by Sanyo in the USA with components from local sources and Japan. Catalog number 57E4000C.
(Special thanks to Bryce Wilson for some of the pics!)
Manuals
(None at this time.)
Notes
Other OEM codes include:
- 562 - Toshiba
- 564 - Sanyo
- 721 - Samsung
- 934 - Hitachi
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Sears |
| Manufacturer: | Sanyo |
| Model: | 564-40000151 |
| Series: | 564 |
| Viewable Size: | 5" |
| Input Signals: | RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | Internal Potentiometers, External Potentiometers |
| Jungle IC: | Toshiba, TA7608BP, TA7608 |
| Comb Filtering: | None |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | Hitachi , 150AYB22 |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Light |
| Removable Glare Film: | No |
| Speakers: | Mono |
| Weight: | 11 lbs (5 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
241 x 171 x 286 mm
(9.5 x 6.7 x 11.2") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 1983 |
| MSRP: | 289 USD |
| Country of Manufacture: | USA |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v, Battery, 12VDC |
| Mounting: | Kickstand |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Owners Manual, Needs Service Manual, Needs Measurements |
