Sony KV-27XBR55
May 27, 2026, 12:53 pm
May 27, 2026, 5:12 pm
Summary
High-end 32" Trinitron by Sony. Made at Sony's San Diego plant in 1991. Has RF, composite, and s-video inputs. Also has stereo input and outputs with detachable speakers and a subwoofer.
(Special thanks to Bryce Wilson for the pics!)
Manuals
Notes
The original remote is required to enter the standard menu. Contrast can only be adjusted via the PICTURE buttons on the remote.
TRINITONE toggles between color temperatures: LOW for 6500K, and HIGH for 9300K.
This set has nasty Velocity Scanning Modulation (VSM) that cannot be turned off in the standard menu. The only way to disable it is to pull the jumper that injects it from neckboard. (The provided pictures are of the set with VM disabled.)
A notch filter can be engaged in the standard menu to clean up composite video.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Sony |
| Manufacturer: | Sony |
| Model: | KV-27XBR55 |
| Series: | KV |
| Viewable Size: | 27" |
| Input Signals: | Composite, S-Video, RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls, OSD Service Menu |
| Jungle IC: | Sony, CXA1313S |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | Sony Microblack Trinitron , A68JMT50X |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Mask: |
Aperture Grille
|
| Tint: | Dark |
| Removable Glare Film: | No |
| Yoke: | Y28PFA, 1-451-275-31 |
| Speakers: | Stereo, 5W x 2, 20W Subwoofer |
| Remote: | RM-Y107 |
| Chassis: | ANU-1A |
| Weight: | 109 lbs (49.4 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
661 x 564 x 548 mm
(26 x 22.2 x 21.5") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 1991 |
| Country of Manufacture: | USA |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard), OEM Stand, SU-251, SU-330 |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
