Symphonic SC3809
Eli Krause
April 4, 2026, 9:59 pm
April 4, 2026, 7:39 pm
April 4, 2026, 9:59 pm
April 4, 2026, 7:39 pm
Summary
9" TV/VCR Combo. AC/DC Operation with Car DC Adaptor Cord Included. Digital Auto Tracking. Front AV Input Jacks and Earphone Jack. Program, Picture Control and TV Channel Back-Up Memory. Closed Caption Decoder. Auto Repeat Play Capable.
Manuals
Media & Promo Materials
Notes
The channel buttons on the set can change to the front input as will as bring up the user menu to change picture settings. Play and Stop move up and down the menu, and Fast Forward selects a menu option.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Symphonic |
| Manufacturer: | Funai |
| Model: | SC3809 |
| Series: | TV/VCR Combo |
| Viewable Size: | 9" |
| Input Signals: | Composite, RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls, OSD Service Menu |
| Comb Filtering: | Notch |
| Focus Type: | Single |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Deflection: | 90° |
| Mask: |
Slot
|
| Removable Glare Film: | No |
| Speakers: | Mono, Headphone Jack |
| Remote: | N0200UD |
| Weight: | 18.8 lbs (8.5 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
300 x 328 x 326 mm
(11.8 x 12.9 x 12.8") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 1998 |
| Country of Manufacture: | Malaysia |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v, 13.2VDC |
| Mounting: | Carrying Handle |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Service Manual, Needs Yoke Info, Needs Tube Info, Portable, Needs IC Info |
