Symphonic ST4813
Eli Krause
April 3, 2026, 3:17 pm
April 3, 2026, 11:32 pm
Edit Page
April 3, 2026, 3:17 pm
April 3, 2026, 11:32 pm
Edit Page
Summary
13" Color TV With Remote Control. On-screen displays. Game position.
Manuals
Notes
In addition to the service menu adjustments there are internal potentiometers for veritcal size and position.
Repair Notes
- One unit was completely dead due to the main PCB being cracked around the flyback. Bridging the broken traces fixed it.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Symphonic |
| Manufacturer: | Funai |
| Model: | ST4813 |
| Series: | ST |
| Viewable Size: | 13" |
| Input Signals: | RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | Internal Potentiometers, OSD Customer Controls, OSD Service Menu |
| Horz. Output Transistor: | 2SD1877 |
| Vertical Output IC: | LA7837 |
| Jungle IC: | M52775FP |
| Comb Filtering: | None |
| Flyback: | FCA163 |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | A34AGT13X , A34AGT13X09K , A34KQW42X , A34JFQ90X , A34KPU02XX |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Deflection: | 90° |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Dark |
| Yoke: | ML-60243K |
| Yoke Horz. Inductance: | 2.93 mH (@ 10 kHz) |
| Yoke Vert. Inductance: | 30.8 mH (@ 100 Hz) |
| Yoke Horz. Resistance: | 4.2 ohm |
| Yoke Vert. Resistance: | 15.7 ohm |
| Speakers: | Mono |
| Remote: | N0238UD |
| Chassis: | L9200 |
| Weight: | 19 lbs (8.6 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
358 x 324 x 357 mm
(14.1 x 12.7 x 14") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 1998 |
| MSRP: | 169 USD |
| Country of Manufacture: | Malaysia |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Repair Log |
