Toshiba 24AF42
SegaSaturn94
May 11, 2026, 10:13 pm
May 12, 2026, 2:36 am
May 11, 2026, 10:13 pm
May 12, 2026, 2:36 am
Summary
24" flatscreen CRT by Toshiba, originally manufactured by Orion in Thailand. Has RF, composite, s-video, and component inputs stereo sound.
(Special thanks to Derin Vanderspoel for some of the pics!)
Manuals
- [Owner's Manual]()
- Service Manual
Media & Promo Materials
Notes
This set has VM. To disable it, unplug the wire that connects the yoke to the neckboard.
The jungle chip supports 50hz and other oddball resolutions within a 15Khz range. However, it will only be in color over component.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Toshiba |
| Manufacturer: | Orion |
| Model: | 24AF42 |
| Series: | AF |
| Viewable Size: | 24" |
| Input Signals: | Composite, S-Video, RF, Component YPbPr |
| Native Resolutions: | 240p, 480i, 288p, 576i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz, 50 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls, OSD Service Menu |
| Vertical Output IC: | Sanyo, LA78041 |
| Jungle IC: | Toshiba, TB1253N, TB1253 |
| Flyback: | 3224003R |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | Toshiba , A60LVY196X11 , A60LVY196X |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Dark |
| Removable Glare Film: | No |
| Speakers: | Stereo, 5W x 2 |
| Chassis: | M3L32 |
| Weight: | 73 lbs (33.1 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
670 x 508 x 471 mm
(26.3 x 20 x 18.5") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 2002 |
| MSRP: | 449 USD |
| Country of Manufacture: | Thailand |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard) |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
