Toshiba 27DF46
SegaSaturn94
May 25, 2026, 4:05 pm
May 25, 2026, 8:30 pm
May 25, 2026, 4:05 pm
May 25, 2026, 8:30 pm
Summary
A late-model 27" flatscreen CRT TV by Toshiba, made by Orion in Thailand in 2006. Has RF, composite, s-video and component inputs as well as analog and digital stereo output. Can also receive OTA signals via its digital tuner.
Manuals
Media & Promo Materials
Notes
Jungle chip has a digital OSD, so an RGB mod through conventional means is not possible.
TV also has VM. To disable it, unplug the jumper that connects the yoke to the neckboard.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Toshiba |
| Manufacturer: | Orion |
| Model: | 27DF46 |
| Series: | DF |
| Viewable Size: | 27" |
| Input Signals: | Composite, S-Video, RF, Component YPbPr |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls, OSD Service Menu |
| Vertical Output IC: | Sanyo, LA7847, LA7847-E |
| Jungle IC: | Sanyo, LA76327M, LA76327M-A |
| Comb Filtering: | 3-Line Digital |
| Comb Filter IC: | LA76605M-TLM, LA76605M |
| Flyback: | FSU27A004 |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | LG.Philips , A68QCU870X , A68QCU870X66 |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Dark |
| Removable Glare Film: | Yes |
| Speakers: | Stereo |
| Chassis: | M3W240 |
| Weight: | 88.2 lbs (40 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
740 x 574.5 x 495 mm
(29.1 x 22.6 x 19.5") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 2006 |
| MSRP: | 349 USD |
| Country of Manufacture: | Thailand |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard) |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
