Toshiba CN32V71
SegaSaturn94
April 2, 2026, 10:59 am
April 2, 2026, 3:22 pm
April 2, 2026, 10:59 am
April 2, 2026, 3:22 pm
Summary
32" curbed-screen CRT by Toshiba, made in the USA in 1999. Has RF, composite, s-video, and component inputs with stereo sound.
(Special thanks to Connor Seals for the pics!)
Manuals
Media & Promo Materials
Notes
This set has VM. To disable it, unplug the jumper connecting the yoke to the neckboard:


The firsts set of gameplay pics are of s-video with VM enabled. The second set of gameplay pics are of component with VM disabled.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Toshiba |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Model: | CN32V71 |
| Series: | Cinema Series |
| Viewable Size: | 32" |
| Input Signals: | Composite, S-Video, RF, Component YPbPr |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls, OSD Service Menu |
| Jungle IC: | Toshiba, TA1310, TA1310AN |
| Comb Filtering: | 2-Line Digital |
| Comb Filter IC: | Toshiba, TC90A45P |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | Toshiba , A81AGZ50X01 , A81AGZ50X |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Dark |
| Removable Glare Film: | No |
| Speakers: | Stereo, 5W x 2 |
| Remote: | CT-9953 |
| Chassis: | N9S, TAC9921 |
| Weight: | 125 lbs (56.7 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
783 x 694 x 587 mm
(30.8 x 27.3 x 23.1") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 1999 |
| MSRP: | 999 USD |
| Country of Manufacture: | USA |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard), OEM Stand, ST3215 |
| Mods: | RGB via Mux |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
