| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Toshiba |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Model: | CZ2003 |
| Series: | CZ |
| Viewable Size: | 20" |
| Input Signals: | RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | Internal Potentiometers, External Potentiometers |
| Jungle IC: | Toshiba, TA7644BP, TA7644 |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | Toshiba , A51JAR60X |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Deflection: | 90° |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Light, Detachable Sunshade |
| Removable Glare Film: | No |
| Speakers: | Mono, 3W |
| Remote: | CT-946 |
| Chassis: | TAC8325 |
| Weight: | 45.2 lbs (20.5 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
620 x 431 x 500 mm
(24.4 x 16.9 x 19.7") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 1983 |
| MSRP: | 799 USD |
| Country of Manufacture: | USA |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard) |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Owners Manual, Needs Service Manual |












