Zenith The Sarasota M1740W
Eli Krause
May 18, 2026, 12:32 pm
May 18, 2026, 4:28 pm
May 18, 2026, 12:32 pm
May 18, 2026, 4:28 pm
Summary
The SARASOTA M1740W. Smart, compact, contemporary styling. 17" Zenith SYSTEM 3 Compact Table TV. Tri-Focus Picture Tube - Exceptional picture sharpness!. Triple-Plus Chassis - Outstanding dependability! Electronic Video Gurad Tuning System - Direct, positive, signal reception every time you select a channel. One-Knob VHF and UHF channel selection. VHF/UHF Spotlite Panel. Simulated grained American walnut finish with satin Nickel color trim. Front control area in brushed Bronze color. Durable Polystyrene Cabinet.
17" System 3 modular design. Neon lamp indicates selected channel.
Manuals
- None freely available online
Media & Promo Materials
Notes
Has a neckboard access panel. Has an adjustable width coil LX3353, but no dedicated horizontal position adjustment.
Repair Notes
- Within the first hour of having been turned on for extended period in many years, the capacitor on the neck board made a small pop sound and emitted smoke and went open, 4.7uF 315V.
- One unit had serious purity issues and a tilted raster. Yoke was reseated up against the bell of the tube which fixed the purity.
- There was a persistent visual noise that would occasionally momentarily go away. Adjusting the AGC delay cleared it up.
- Horizontal linearity was squished on the right side, and occasionally red would significantly decrease in intensity. Causes undetermined.
This CRT is confirmed to be a hot chassis, possibly with very slow high voltage bleeding.
Hot Chassis means that "ground" on the chassis is tied to one side of the AC input from the wall, and touching it with your hand will complete a live circuit through your body to earth ground if the CRT is plugged into an AC outlet. The proper way to avoid this danger is to use an isolation transformer to isolate the CRT from earth ground and prevent electrocuting yourself.
Very slow high voltage bleeding means the picture tube itself retains a considerable amount of energy until manually discharged with an appropriate tool. Once discharged, remove the anode cap to prevent any static electricity recharging capacitors on the main board. There also may be stored energy on any capacitors near the flyback - look for 200v+ rated capacitors which are directly on the screen/G2 circuit and short them safely with a cheap set of discharge probes off Amazon. Repeat the same process for any large-diameter power supply filter capacitors to ensure the board is completely drained of energy.
Hot Chassis means that "ground" on the chassis is tied to one side of the AC input from the wall, and touching it with your hand will complete a live circuit through your body to earth ground if the CRT is plugged into an AC outlet. The proper way to avoid this danger is to use an isolation transformer to isolate the CRT from earth ground and prevent electrocuting yourself.
Very slow high voltage bleeding means the picture tube itself retains a considerable amount of energy until manually discharged with an appropriate tool. Once discharged, remove the anode cap to prevent any static electricity recharging capacitors on the main board. There also may be stored energy on any capacitors near the flyback - look for 200v+ rated capacitors which are directly on the screen/G2 circuit and short them safely with a cheap set of discharge probes off Amazon. Repeat the same process for any large-diameter power supply filter capacitors to ensure the board is completely drained of energy.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Zenith |
| Manufacturer: | Zenith |
| Model: | M1740W |
| Series: | System 3 |
| Viewable Size: | 17" |
| Input Signals: | RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | Internal Potentiometers, External Potentiometers |
| Jungle IC: | Hitachi, 221-140 |
| Comb Filtering: | Notch |
| Tube: | Zenith , 17VBNP22 , TRI-FOCUS , EFL GUN |
| Deflection: | 90° |
| Mask: |
Slot
|
| Pitch: | .71 mm |
| Tint: | Light |
| Yoke: | 95-3404-01 |
| Speakers: | Mono |
| Chassis: | Triple-Plus, Modular 'X-2' |
| Dimensions (W/H/D): |
613 x 410 x 397 mm
(24.1 x 16.1 x 15.6") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic, Simulated Woodgrain |
| Launched: | 1980 |
| MSRP: | 499 USD |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Owners Manual, Needs Service Manual, Repair Log, Needs IC Info |
