Goldstar GCV1324M
SegaSaturn94, Eli Krause
October 18, 2025, 4:28 pm
May 4, 2026, 1:58 pm
October 18, 2025, 4:28 pm
May 4, 2026, 1:58 pm
Summary
You have purchased a product that is the leader in a brand new category of products, the TV/VCR. Your GoldStar ViewMax TV/VCR is a one-piece unit that combines a color television with a VHS video cassette recorder. Gone is the confusion and wariness associated with connecting a VCR to a television-it's already done for you. No messy wires to untangle, just attach the antenna to receive TV reception.
13" TV/VCR combo set by Goldstar, made at their Mexico plant in 1993. Has RF and composite inputs and mono sound.
(Special thanks Zach Keasling for pics!)
Manuals
Media & Promo Materials
- Recommended in the book from the year 2000, Moms Saving Money by The Tightwad Twins
Repair Notes
One unit had issues with rewind and fast forward where it would go for a little bit but then stop. The cause was a plastic gear with teeth missing (pictured in gallery below).
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Goldstar |
| Manufacturer: | Goldstar |
| Model: | GCV1324M |
| Series: | ViewMax |
| Viewable Size: | 13" |
| Input Signals: | Composite, RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | Internal Potentiometers, OSD Customer Controls |
| Horz. Output Transistor: | D1554 |
| Jungle IC: | Panasonic, AN5302K |
| Comb Filtering: | Notch |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | A34KPU02XX , A34KPU02X , Goldstar |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Deflection: | 90° |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Dark |
| Removable Glare Film: | No |
| Yoke: | 153-358A |
| Yoke Horz. Resistance: | 4.1 ohm |
| Yoke Vert. Resistance: | 12.3 ohm |
| Speakers: | Mono, 2W |
| Remote: | 105-197G |
| Chassis: | NC-38A |
| Dimensions (W/H/D): |
394 x 427 x 414 mm
(15.5 x 16.8 x 16.3") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 1993 |
| MSRP: | 399 USD |
| Country of Manufacture: | Mexico |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard) |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Service Manual, Repair Log |
