RCA FLR425E
Eli Krause
April 26, 2026, 9:49 am
April 27, 2026, 12:16 pm
April 26, 2026, 9:49 am
April 27, 2026, 12:16 pm
Summary
FLR425 XL-100 Model. Quality and reliability at a budget pleasing price. Dependable two-knob solid state tuning. Unitized XtendedLife chassis and Super AccuFilter COTY picture tube. 4" round speaker. Choice of Walnut or Pewter finish on durable plastic.
Manuals
- Related CTC120 PROFAX Schematic on p. 29
Mods & Repair Guides
- Troubleshooting RCA CTC120 Sweep Circuits p. 12 - Guide to repairing various sweep-related symptoms including dead set
- CTC120 Intermittent Color p. 46
Notes
Unit pictured would not produce color - exact cause undetermined. Adjusting the variable capacitor connected to the 3.58 MHz crystal had no effect.
Has horizontal linearity coil L403.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | RCA |
| Manufacturer: | RCA |
| Model: | FLR425E |
| Series: | XL-100 |
| Viewable Size: | 19" |
| Input Signals: | RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | Internal Potentiometers, External Potentiometers |
| Comb Filtering: | None |
| Flyback: | 1455873-501 |
| Tube: | Black Matrix , A48AAB11X , Super AccuFilter |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Deflection: | 90° |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Dark |
| Yoke: | 2842017-501 |
| Yoke Horz. Inductance: | 2.59 mH (@ 10 kHz) |
| Yoke Vert. Inductance: | 23.1 mH (@ 100 Hz) |
| Speakers: | Mono |
| Chassis: | CTC120C |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic, Simulated Woodgrain |
| Launched: | 1985 |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Owners Manual, Needs Service Manual, Needs Measurements |
