Samsung TXC2716
SegaSaturn94
May 21, 2026, 7:36 pm
May 22, 2026, 12:04 am
May 21, 2026, 7:36 pm
May 22, 2026, 12:04 am
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Samsung |
| Manufacturer: | Samsung |
| Model: | TXC2716 |
| Series: | TXC |
| Viewable Size: | 27" |
| Input Signals: | Composite, S-Video, RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls, OSD Service Menu |
| Jungle IC: | Toshiba, TA8725AN, TA8725 |
| Flyback: | FCR-29A014R |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | Thomson , RCA , A68AEG20X , A68AEG20X01 |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Dark |
| Removable Glare Film: | No |
| Speakers: | Stereo, 2.5W x 2 |
| Remote: | 3F14-00038-110 |
| Chassis: | K52A2 |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 1994 |
| MSRP: | 499 USD |
| Country of Manufacture: | Mexico |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard) |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Owners Manual, Needs Measurements |
