Samsung TX-N2771HF
SegaSaturn94
May 24, 2026, 9:00 pm
May 25, 2026, 1:37 am
May 24, 2026, 9:00 pm
May 25, 2026, 1:37 am
Summary
A pretty good 27" HD CRT by Samsung. It can do native 480p and 1080i without lag, but 240p/480i is processed with latency. Originally manufactured in Mexico in 2003.
Manuals
Notes
You can access the service menu using any compatible remote - turn the TV off (standby mode), then Press MUTE, 1, 8, 2, and POWER.
The Micronas jungle chip has annoying color fringing artifacts when using component video. Adjusting service menu options "LTI" and "CTI" will help, but it will never look perfect. There is also velocity modulation that can only be disabled by unplugging the jumper connecting the yoke to the neckboard.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Samsung |
| Manufacturer: | Samsung |
| Model: | TX-N2771HF |
| Series: | DynaFlat HD |
| Viewable Size: | 27" |
| Input Signals: | Composite, S-Video, RF, Component YPbPr |
| Native Resolutions: | 1080i, 480p |
| Scaled Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 33.75 kHz, 31.5 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls, OSD Service Menu |
| Vertical Output IC: | Sanyo, LA7845, LA7845N |
| Jungle IC: | Micronas, Sony, CXA2165Q, VSP9407B |
| Comb Filtering: | 3D Digital |
| Comb Filter IC: | UPD64083GF, NEC, UPD64083 |
| Flyback: | FUJ-29H002F |
| Focus Type: | Dual |
| Tube: | Samsung , A68QCP891X , A68QCP891X004 |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Dark |
| Speakers: | Stereo |
| Remote: | AA59-00322B |
| Chassis: | K55A |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 2003 |
| Country of Manufacture: | Mexico |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard) |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
