Sharp 27U-S50
SegaSaturn94
May 14, 2026, 12:28 pm
May 14, 2026, 4:52 pm
Edit Page
May 14, 2026, 12:28 pm
May 14, 2026, 4:52 pm
Edit Page
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Sharp |
| Manufacturer: | Sharp |
| Model: | 27U-S50 |
| Series: | US |
| Viewable Size: | 27" |
| Input Signals: | Composite, S-Video, RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | OSD Customer Controls, OSD Service Menu |
| Vertical Output IC: | Sanyo, LA7841 |
| Jungle IC: | Sanyo, Sharp, LA76843NMP, X3354CEN1, LA76843N |
| Comb Filtering: | None |
| Flyback: | F0049ME-H |
| Focus Type: | Single |
| Tube: | Samsung , RCA , A68ADT25X , A68QDN891X , A68ADT25X06 |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Dark |
| Removable Glare Film: | No |
| Yoke: | (ITC) |
| Speakers: | Stereo, 1.5W x 2 |
| Remote: | G1324SA |
| Chassis: | C/D-BM |
| Weight: | 71 lbs (32.2 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
648 x 597 x 538 mm
(25.5 x 23.5 x 21.1") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic |
| Launched: | 2002 |
| Country of Manufacture: | Mexico |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard) |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Owners Manual |
