Toshiba CF316
Eli Krause
September 7, 2024, 10:21 pm
April 2, 2026, 6:00 pm
September 7, 2024, 10:21 pm
April 2, 2026, 6:00 pm
Summary
RF set with Blackstripe shadow mask.
Manuals
- None freely available online. Be aware that the CF316 Service Manual and SAM's are both supplements to the CF315.
Repair Notes
- Partial Vertical Collapse/jumpy: Several of the electrolytics in the vertical circuit are prone to failure. I replaced the ones that tested bad but the issue was still present so I ended up replacing all of them in the vertical circuit and then it was fixed.
- One unit would lose color and sync approximately one second after it tuned in to a channel. Pin 42 on the jungle IC would correspondingly be at around 6VDC for that first second and then jump up to around 11VDC when sync was lost. I don't know what the proper fix is, but I was able to get it to stay synced by adjusting L171 and R158. A side effect of this was that the set would no longer lock in to any channel on its own, so a remote would be used to select the channel.
Notes
This CRT is confirmed to be a hot chassis, possibly with very slow high voltage bleeding.
Hot Chassis means that "ground" on the chassis is tied to one side of the AC input from the wall, and touching it with your hand will complete a live circuit through your body to earth ground if the CRT is plugged into an AC outlet. The proper way to avoid this danger is to use an isolation transformer to isolate the CRT from earth ground and prevent electrocuting yourself.
Very slow high voltage bleeding means the picture tube itself retains a considerable amount of energy until manually discharged with an appropriate tool. Once discharged, remove the anode cap to prevent any static electricity recharging capacitors on the main board. There also may be stored energy on any capacitors near the flyback - look for 200v+ rated capacitors which are directly on the screen/G2 circuit and short them safely with a cheap set of discharge probes off Amazon. Repeat the same process for any large-diameter power supply filter capacitors to ensure the board is completely drained of energy.
Hot Chassis means that "ground" on the chassis is tied to one side of the AC input from the wall, and touching it with your hand will complete a live circuit through your body to earth ground if the CRT is plugged into an AC outlet. The proper way to avoid this danger is to use an isolation transformer to isolate the CRT from earth ground and prevent electrocuting yourself.
Very slow high voltage bleeding means the picture tube itself retains a considerable amount of energy until manually discharged with an appropriate tool. Once discharged, remove the anode cap to prevent any static electricity recharging capacitors on the main board. There also may be stored energy on any capacitors near the flyback - look for 200v+ rated capacitors which are directly on the screen/G2 circuit and short them safely with a cheap set of discharge probes off Amazon. Repeat the same process for any large-diameter power supply filter capacitors to ensure the board is completely drained of energy.
Gallery
| Specifications | |
|---|---|
| Brand: | Toshiba |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Model: | CF316 |
| Series: | CF |
| Viewable Size: | 13" |
| Input Signals: | RF |
| Native Resolutions: | 240p, 480i |
| Horizontal Scan Range: | 15 kHz |
| Vertical Scan Range: | 60 Hz |
| Formats: | NTSC |
| Aspect: | 4:3 |
| Adjustments: | Internal Potentiometers, External Potentiometers |
| Vertical Output IC: | AN5515 |
| Jungle IC: | TA7777P |
| Tube: | Toshiba , 370LGB22 , 370KSB22 , Blackstripe , 370KSB22-TC15(Y) , 370LGB22-TC09 |
| Heater Voltage: | 6.3v |
| Deflection: | 90° |
| Mask: |
Slot
|
| Tint: | Light |
| Yoke: | YS-54610 |
| Speakers: | Mono |
| Remote: | CT-988(K) |
| Chassis: | TAC8503 |
| Weight: | 22 lbs (10 kg) |
| Dimensions (W/H/D): |
437 x 350.8 x 386 mm
(17.2 x 13.8 x 15.2") |
| Application: | Consumer |
| Cabinet Material: | Plastic, Simulated Woodgrain |
| Launched: | 1986 |
| MSRP: | 380 USD |
| Country of Manufacture: | Singapore |
| Market: | North America |
| Power Standard: | 120v |
| Mounting: | Table Surface (Standard) |
| Degaussing: | Automatic on Power-on |
| Tag: | Needs Owners Manual, Needs Service Manual, Repair Log |
